משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםזבוב הבית ידידו הטוב של האדם

זבוב הבית "ידידו הטוב" של האדם

נכתב באדיבות גל כהן מחברת RPC

זבובים...ללא ספק המטרד המרגיז בקרב החרקים שבסביבת האדם. חווית השהייה בגינה או מסביב לשולחן האוכל שבבית שזבוב "חביב" חג לו מעלינו הנה ללא ספק חוויה שהיינו מוותרים עליה בשמחה.
זבוב הבית, הנו אחד מסוגי הזבובים הנפוצים ביותר בישראל. הוא אומנם אינו עוקץ (ישנם סוגי זבובים שכן) אך בהחלט מהווה מטרד לאדם ולבעלי החיים שסביבו ולא פחות מכך, מפריעים לרמת היגיינה במטבחים, מפעלים, מסעדות ובמשכנו של האדם. הזבובים ניזונים משאריות המזון שלנו, ממצבורי אשפה ומצואת בעלי חיים ולפיכך, בעת ביקורם באזורי האדם, כשברצונם להגיע גם למזון שלנו, הם עלולים לעביר מחלות מעיים למינהם. הוכח כבר במחקרים רבים שקיימת עלייה בתחלואה באותם אזורים שבהם קיימת נגיעות גבוהה של זבוב הבית.
זבוב הבית (Musca domestica), שייך למשפחת הזבובאים (Muscidae ) ומתרבה בכל רחבי הארץ בכל מקום בו נמצא האדם. 


בית הגידול: מצע אורגני עשיר בחלבונים, בעל רטיבות של 40%,  אשפה, רקב בתחתית פחי אשפה, זבל עופות, זבל פרות, צואה. לולים, רפתות, שדות חקלאים עם זבל אורגני בשדות שאינו מעובד ושאינו מוצנע, אתרי קומפוסט וקומפוסטרים שלא מוחזקים כראוי.  מראה גוף: צבעו אפור, ארבעה פסים כהים נמשכים לאורך חזהו. אורך גופו 5-7 מ"מ.  מחזור חיים: מחזור החיים של זבוב לבוגר תלוי בטמפרטורה ובעונת הקיץ הוא נמשך 6-12 ימים. תוחלת החיים של הזבוב הבוגר תלויה בתנאי הסביבה והיא נעה בין שבוע ל-3 שבועות. התפתחות הרימות והגלמים נעצרת מתחת ל- 12-15 מעלות, וכל השלבים אינם יכולים להתפתח בטמפרטורה שמעל 45 מעלות.  עונות השנה: כל השנה כאשר השיא הנו באביב ובסתיו.

הפחתת המפגע:
  • היגיינה – שמירת אזור המגורים נקי, פחי אשפה עם מכסה, יש להשתמש במכלים בעלי קיבולת מתאימה ולמנוע גלישה החוצה. באזורים חמים יש להקפיד על  פינוי בתדירות גבוהה ושמירה על תחתית הפחים שלא יצטברו נוזלים ורקב. מומלץ לשטוף את הפח העירוני אחת לתקופה. מומלץ להציב בקרבת פחי האשפה מלכודת זבובים זבוב-ON.
  • ​​התקנת רשתות בחלונות, הפעלת מזגנים ומאווררים חזקים בכדי להוריד טמפרטורה ובכדי ליצור משבי רוח שלא יאפשרו לזבובים לשהות במקום ולהתמקם.
  • לטפל בכל מפגע הנראה לעין בין אם בבית, בגינה או באזורים מסביב לבית במרחב הציבורי וזאת בטרם מתפתח מפגע משמעותי יותר.
  • להדביר את הזבובים הבוגרים באמצעות תכשירי הדברה מאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה כגון FLY-OFF (פליי אוף) או   MASTER-FLY (מאסטר פליי)

יש פתרון​:​
  • הדברה באמצעות תכשירי הדברה מאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה כגון FLY-OFF (פליי אוף) או   MASTER-FLY​ ​(מאסטר פליי).
  • רססו "כתמים" דהיינו, פסים קצרים בכל כמה מטרים על פחי אשפה, קירות אנכיים, גדרות, ברזלים, רגלי השולחן והכסאות, רצפה, צמחייה ועוד מקומות שאינם סופגים.  (לא ריסוס שטח גדול) באזור הנגוע 
  • התכשיר מכיל פיתיון סוכרי ומושך את הזבובים אל האזור המרוסס. במגע עם "הכתם" יספוג הזבוב את החומר ולאחר כ 15 שניות ייקטל. חזרו על הטיפול בכל 12-15 יום.