משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר
דף הביתמאמריםטיפול במזיקים הדברה ביולוגית

טיפול במזיקים - הדברה ביולוגית

טיפול במזיקים - הדברה ביולוגית
נכתב על ידי אילן שרי מנהל סניף גן חיים

הקיץ בפתח וביחד איתו מגיעים לגינה מזיקים שהתחילו לכרסם ולאכול את הצמחים ולגרום לנזק הן אסטטי ולעצירת התפתחות הצמח.

בתקופת הקיץ תוקפות את עצי ההדר הוורדים, ועוד הרבה צמחים בגינה כנימות עלה.
מזיק משמעותי נוסף בגינת הנוי הוא זבוב המנהרות. מזיק שפוגע קשות בעצי הדר צעירים.

במזיקים אלו נוכל לטפל:

·        באמצעים כימיים (קונפידור וכד'..)

·        בהדברה ביולוגית

 

אם בעבר השימוש בחומרי הדברה הכימיים היה בלעדי ונפוץ, הרי היום אנו מבינים שהשימוש בהם פוגע בסביבה, רעילותם לבני האדם ובעלי החיים היא גבוהה. מי התהום שלנו מזדהמים ובכך גם מי השתייה. היום אנו פתוחים יותר גם לכיוונים ידידותיים יותר לאדם ולסביבה.

אלטרנטיבה ירוקה היא הדברה ביולוגית - שילוב של אוכלוסיות חרקים "מועילים" בגינה. החרקים ה"מועילים" הנם האויב הטבעי של החרקים המזיקים שבגינתינו, ה"מועילים" מחסלים את  ה"מזיקים" על ידי טריפה או טפילות. שימוש בשיטות של הדברה ביולוגית נחשב כבטוח ביותר מבחינה סביבתית והוא מהווה תחליף ראוי לשימוש בחומרי הדברה כימיים.
תחום זה מוכר בעיקר בקרב החקלאות אך לאחרונה, בעזרת שירותים לוגיסטיים ייעודיים ניתן להשתמש בשיטות אלו גם בגינות פרטיות.בכדי להמחיש את ההבדל ניתן כמה דוגמאות של הדברה כימית מול ביולוגית.

טיפול בכנימות עלה - בתחילת האביב תוקפות את עצי ההדר הוורדים, ועוד צמחים כנימות עלה. חרקים המוצצים בעיקר לבלוב צעיר וגורמים לעיוותים ולעצירת הגידול בצמח.

החומר הכימי הנפוץ הוא קונפידור - חומר סיסטמי אשר מחדירים אותו לבית השורשים. החומר מגיע לענפים ולעלים וקוטל את הכנימות.

אפשרות נוספת, ללא רעלים, היא כאמור, הדברה ביולוגית על ידי הצרעה הטפילית "אפידיוס קולמני". נקבת הצרעה מטילה בתוך גוף הכנימות ביצה ממנה מתפתח זחל ובכך מושמדת אוכלוסיית הכנימות.

טיפול בזבוב המנהרות - מזיק נוסף בגינת הנוי הוא זבוב המנהרות. מזיק שפוגע קשות בעצי הדר צעירים.

גם  אותו ניתן להדביר באמצעיים כימיים כגון "קונפידור" בהגמעה או באמצעות" אטלס". שניהם חומרים הרעילים לדבורים דבר המלמד על רעילותם לסביבה. לעומת  זאת בהדברה  ביולוגית קיימת צרעה טפילית בשם צרעת דיגליפוס. גם צרעה זו מטילה 1 עד 2 ביצים לתוך רימת (ביצה) הזבוב. מתפתח זחל אשר אוכל ומשמיד את אוכלוסיית זבוב המנהרות.

מועד הטיפול - את היישום אם באמצעים ביולוגיים או באמצעים כימיים לא ניתן לתת באיחור. מומלץ לטפל כאשר מזהים נגיעות ראשונית של הפגע. אם נאחר נגיע למצב של השחרת עלים כתוצאה מ"פייחת" וקיפולי עלים.
רבים באים לסניפי הגרעין כאשר הופיעה פטריית הפייחת לאחר התקפת כנימות עלה. אין הרבה מה לעזור להם.

בכל שאלה ניתן להיעזר במומחי ביו בי ובחברת הגרעין על כל סניפיה בכל הארץ

הדברה ביולוגית