משלוח חינם בקניה מעל 600 ש"ח
שלום אורח   התחבר

מהו גיזום?

פעולת הגיזום הינה התערבות האדם בגידול הצמחים, מעין תספורת שנועדה לדילול נוף סבוך, להחדרת אור למרכז הצמח, לעידוד הפריחה ולחידוש נוף של צמחים ותיקים.

מאת: ברי פלד - מנהל מחלקת מיכון
פעולת הגיזום משתנה מצמח לצמח הן לגבי העונה המיועדת לגיזום והן לגבי אופן ביצוע הגיזום. ניתן לחלק את קבוצות הצמחים הזקוקים לגיזום לארבע קבוצות עיקריות: עצים, שיחים, עשבוניים וצמחים מטפסים.


א. עצי פרי צעירים (עד 4 שנים) - יש לעצב בדמות גביע. יש לגזום את הענפים במרכז העץ כדי שיהיה נמוך ולצורך ניבת פרי טובה (נדרשת הכנסת אור למרכז העץ). עצי פרי בוגרים - אחת לכמה שנים יש צורך לגזום ענפים אשר פרצו לגובה, או שגדלו לצדדים באופן מוגזם, מעבר לרוחב שתוכנן. מומלץ לחתוך כמה ענפים גדולים, אך לא הרבה ענפים קטנים. בכל מקרה, חובה לגזום בכדי למנוע צימוח יתר של העצים על חשבון ניבה של פרי. 
עצי נוי - עצים אלה נועדו, בדרך כלל, ליצור הצללה, לכן בשנים הראשונות גוזמים את הענפים הנמוכים ומשאירים את המרכז לפרוץ עד לגובה הרצוי. בעצים בוגרים מקובל לגזום ענפים שמפריעים למעבר, או ענפים שנפגעו משבר או ממזיקים. כמו כן, יש לשמור על גובה העץ הרצוי כדי למנוע קריסת עצים בגלל גובה מוגזם.


ב. שיחים - קיים מגוון גדול של שיחים שחלקם מעוצים, או מעוצים חלקית. לרוב השיחים יש מחזוריות צימוח, שהוא איטי בדרך כלל בחורף, מהיר באביב, ובהתאמה כך גם הגיזום שלהם. עיצוב השיחים נעשה לעיתים תכופות יותר בגדר חיה, כדי לעודד צימוח, לחידוש נוף של שיחים ותיקים, לשמירת הצורה הרצויה ואחת לשנה להקטנת נפחם.


ג. עשבוניים - בכל העשבוניים יש לבצע גיזום אחת לשנה ובחלקם גוזמים את הנוף עד לגובה פני הקרקע בסתיו, ובאביב כשהצמח מתחדש.


ד. מטפסים - נשירים גוזמים בחורף (בגפן צריך לגזום כל שנה מחדש עד לגזע). את המטפסים שאינם נשירים אין צורך לגזום, אך יש לשמור על גיזום וסילוק ענפים יבשים אחת לכמה שנים וכן יש צורך בגיזום לצורך שמירה על הנפח והשטח הרצויים.


כיצד מתאימים כלי גיזום?
קיימים מספר סוגים של כלי גיזום, ויש צורך להתאים את הכלי לעבודת הגיזום הנדרשת. להלן עקרונות סוגי הגיזום והתאמת הכלים:

א. גיזום ענפים חיים או ירוקים - ייעשה על ידי מזמרות תוכי, אשר פועלות בצורה דומה לגזירת מספריים: פעולת החיתוך מבוצעת על ידי שני הלהבים הנעים אחד כנגד השני. תוצאת החיתוך צריכה להותיר חתך חלק וללא פציעות על מנת לגרום לאיחוי מהיר של הענף שנגזם. מזמרות אלו כוללות מזמרות יד לעבודות גיזום עד 20 מ"מ ומזמרות ענפים בעלות ידיות ארוכות לגיזום עד קוטר של 50 מ"מ. אורך הידית מקל על פעולת הגיזום. 

 

ב. גיזום ענפים מתים או יבשים - יבוצע על ידי מזמרות סדן, אשר פעולת החיתוך שלהן נעשית בעזרת להב אשר נע כנגד סדן. השימוש במזמרת סדן בענפים ירוקים יגרום לנזקים ולפצעי גיזום. מזמרות אלו נחלקות למזמרות יד, המיועדות לענפים עד קוטר של 20 מ"מ, ולמזמרות ענפים בעלות ידיות ארוכות המיועדות לענפים עד קוטר של 45 מ"מ. אורך הידית מקל על פעולת הגיזום.

ג. גיזום שיחים או גדר חיה - יבוצע על ידי מזמרת גדר חיה, או מגזמת גדר חיה. השימוש במזמרות ובמגזמות אלו ייעשה אך ורק בענפים חיים ירוקים, או חצי מעוצים. בהתאם לקוטר הענפים מותאמת המזמרה או כלי הגיזום. גיזום שיחים חיים יכול להיעשות באמצעות מזמרה ידנית, מגזמת חשמלית או מוּנעת בנזין.

 

ד. גיזום ענפים מעוצים - יבוצע על ידי מזמרות ענפים ארוכות או על ידי משור. גיזום בעזרת מזמרת ענפים בעלת ידיות ארוכות יבוצע עד קוטר מקסימלי של 50 מ"מ.

 

ה. גיזום גזעים - יבוצע על ידי משור. פעולה זו תיעשה על ענפים קשיחים בעזרת משורים ידניים, חשמליים או מוּנַעי בנזין.

 

לקבלת מידע נוסף או משלים אנא פנו לאחד מסניפי הרשת הקרוב למקום מגוריכם.